İçeriğe geç

Ney Nedir?

Ney geçmişimizin izlerini taşıyan ve bizlere ait olan ata mirası olarak kabul edebileceğimiz üflemeli ve nefesli çalgı aletidir.

Dini seslendirmeler, ilahiler başta olmak üzere birçok alanda kullanılan bu müzik aleti günümüzde ise birçok müzik türünde sıklıkla yer almaya başlamaktadır.

Sesini duyduğunuz ilk andan itibaren sizi kendine mest edecek olan bu enstrüman eşsiz ses ve tını özelliği ile sizi kendine hayran bırakacaktır. Sizi bulunduğunuz ortamdan ve sırtladığınız hayattan alıp uzak diyarlara götürecek olan bu yanık sese sahip insanın derinlerine dokunan müzik aletini çok beğeneceksiniz.

Ney’i oluşturan büyük kısım gövdedir. Gövde üzerinde nota ve ses basılan delikler mevcuttur. Ayrıca çoğu kişinin dikkatinden kaçan boğumlar yer almaktadır. Gövdenin arka ve ön yüzeylerinde delikler bulunur özellikle arka yüzeyindeki delik kullanıcının tutuş biçimine göre orta alandan hafif bir şekilde sola veya sağa doğru açılarak performansı daha verimli hale getirilebilmektedir.

Ön yüzeyde ise genellikle 6 adet delik bulunmaktadır. Ney’in ilk boğumuna konumlandırılan başpare adı verilen manda boynuzu ve çeşitli ağaçlardan üretilen kısım yer almaktadır. Parazvane adı verilen son parçası ise neyin üçüncü boğumunda yer almaktadır. Yüksük olan bu parça prinç ve gümüş başta olmak üzere birçok metal çeşidinden üretilebilmektedir.

Ney flüt benzeri bir müzik aleti olarak görülse de oldukça kompleks yapıda olmasının yanı sıra ses üretilmenin tam bir gönül ve sabır işi olduğu eşsiz müzik aletidir. Bu eşsiz müzik aletine gönül koyduysanız çeşitlerini de bilmeniz gerekmektedir. Genellikle daha ince seslere sahip olan modeller kız ney olarak adlandırılmaktadır. Si ney modeli ise başlangıç düzeyinde olan kişilerin ilk tanıştığı ney modelidir. Bu adı geçen modellerin dışında ise mi karar, do karar, sol karar ve re karar ney modelleri bulunmaktadır. 

Ahmet Kaya Güzel Sözler Ahmet Kaya Özlü Sözler Ağı Cedide Edebiyat Edebiyatı Edebiyatı cedide Eser Flüt Fünun Kaval Kitap Nedir Ney Neyflüt Neyzen Tevfik Etkileyici Sözler Neyzen Tevfik Güzel Sözler Neyzen Tevfik Kısa sözler Neyzen Tevfik Sözler Facebook Neyzen Tevfik sözleri anlamlı Neyzen Tevfik Sözler Tumblr Neyzen Tevfik Sözler Yeni Neyzen Tevfik Uzun Sözler Neyzen Tevfik Yazılar Neyzen Tevfik Özlü Sözler Ney üflemeli çalgı Orhan Orhantuncay Orhan tuncay eserleri Serveti Servetifünun Serveti fünun edebiyatı Servetifünunedebiyatıtarihi Servetifünun edebiyatı tarihi edebiyatı cedide Tanzimat Tanzimatdönemi Tanzimat dönemi edebiyatı Tanzimat edebiyatı Tarih Tuncay Veri Çalgı Üflemeli Şair Şiir

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.